hľadať

Zaujalo nás


viac  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Premiéru muzikálu Jozef a jeho zázračný plášť doplní výstava návrhov scény a kostýmov

dátum pridania: 21.10.21-05:56

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre uvedie v piatok 22. októbra 2021 prvú premiéru výpravného muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť. Prvé uvedenie muzikálu doplní aj zaujímavá výstava, ktorá predstaví návrhy kostýmov a scény.

Výstava sprostredkuje divákom proces tvorby kostýmov i scénografie muzikálu. Doplnia ju aj zábery od divadelného fotografa Ctibora Bachratého. „Umožnia návštevníkom predstavenia a výstavy porovnať pôvodné návrhy s ich konkrétnou realizáciou na javisku DAB. Výstava bude sprístupnená v dolnom foyer divadla,“ uviedla kurátorka výstavy Slavka Civáňová, ktorá je súčasne aj dramaturgičkou muzikálu.

Autorkou kostýmov je kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová, ktorá pripravila do nitrianskeho muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť spolu približne 120 kostýmov. Vo svojich návrhoch pracuje s farebnou škálou jedenástich farieb, ktorých nositeľmi sú Jozefovi bratia a ktoré sa symbolicky spájajú v mnohofarebnom kostýme Jozefovho plášťa.

kostymy predstavenie jozef a jeho carovny plast

„Kostýmy sú výrazne štylizované, prelínajú sa v nich historické a súčasné motívy (kombinácia prvkov starovekého Egypta a rock’n’rollu, tradičné židovské motívy s dizajnom súčasnej módy), využívajú nadhľad a vtip (kostým Putifárky, kaftany s kankánovými sukňami), pohrávajú sa aj s odkazmi na súčasnosť a popkultúru (parochne v štýle Amy Winehouse),“ uviedla Slavka Civáňová.

Autorom scény je divadelný a filmový scénograf a architekt Pavol Andraško. V muzikáli naplno využíva možnosti divadelnej techniky nitrianskeho divadla. Priestor jednotlivých scén vytvára vertikálnym, ale aj horizontálnym pohybom napnutých zavesených plachiet, pri ktorom využíva 22 elektrických ťahov. „V inscenácii je prvýkrát v histórii DAB naplno využitá aj hydraulika všetkých divadelných stolov,“  pripomenula Slavka Civáňová.

Súčasťou scénografie sú aj projekcie, ktorých autorom je výtvarník a multimediálny umelec Erik Bartoš. Využíva veľké farebné plochy, ktoré vytvára prednou a zadnou projekciou, pracuje s výraznou štylizáciou a nadsádzkou. Erik Bartoš v projekcii pracuje s princípom mappingu, optickej ilúzie a tiež s animáciou ilustrovaných motívov. „Výprava muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť v Divadle Andreja Bagara v Nitre pôsobí ako veľkolepý koncepčne jednotný celok, v ktorom čisté línie priestoru a veľkých projekčných plôch dotvára živosť, až snová nápaditosť a hravosť kostýmovej zložky,“ doplnila Slavka Civáňová.

-dab-
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!